• A-
  • A
  • A+

     Три одобрени и защитени проекти от ПМГ „Акад. С. Корольов" - два в области Хуманитарни науки, обществени науки и изкуство и един в области Информационни, комуникационни и технически науки на Единадесетата научна сесия на УчИ-БАН
     Ученическата научна сесия проведе своето единадесето издание в дните 23 и 24 ноември в емблематичната за БАН сграда на ул. 15 ноември № 1. В научния форум организиран от Ученическия институт на Българската академия на науките взеха активно участие в различни роли над 150 души. Сред тях: автори на проекти, научни ръководители и консултанти, рецензенти и членове на жури.
Конкурсът привлече много ученици от различни градове в страната, а техните 65 разработки бяха оценени и класирани от жури в няколко тематични области:
     Информационни, комуникационни и технически науки (общо 24 проекта);
     Математика (13 проекта);
     Биология, биомедицина, биохимия (7 проекта);
     Химия, физика, физикохимия (8 проекта);
     Хуманитарни, обществени науки и изкуство (13 проекта).
     Ученическия институт на БАН всяка година привлича все по-голям брой участници.
     Три от одобрените и защитени проекти на този научен форум са от ПМГ „Акад. С. Корольов" Благоевград – два в области Хуманитарни науки, обществени науки и изкуство и един в в области Информационни, комуникационни и технически науки. Ученици от 9б, 10а, 10б, 10е клас на нашата гимназия - старателно, отговорно и всеотдайно работиха по своите проекти и заявиха участие в 11. Ученическа научна сесия на УчИБАН.
     На 23 ноември Велислав Стоянов 10а клас и Георги Божинов 10а клас блестящо представиха и защитиха проекта си. Трудът им постигна успех, признание и бе отличен от журито на УчИ – БАН с Втора награда в тяхната област.
     Тема на проекта: „Изработване на интерактивна дигитална карта за диалектите в Благоевградска област"
     Автори: Велислав Стоянов, 10а клас, Георги Божинов, 10а клас, Марина Николова, 10б клас, Цветелина Бошкилова, 10е клас,
     Научни ръководители:
     Даниела Стоилкова, учител в дисциплини философски цикъл и гражданско образование Мария Чолакова, старши учител по български език и литература
     Проектът „Изработване на интерактивна дигитална карта за диалектите в Благоевградска област" има за цел да документира и популяризира езиковото и културното разнообразие на региона чрез използването на съвременни технологии. Този проект цели съхраняването на местните диалекти и фолклор, като същевременно насърчава междупоколенческата връзка и социалната интеграция. Основният принос на авторите е създаването на платформа, която представя фонетичните, граматичните и лексикалните особености на диалектите в Благоевградска област.
     На 24 ноември Борислава Бучинска 10а клас отлично представи и достойно защити проекта си и той получи от журито на УчИ – БАН Специална награда в най-многобройната област - Информационни, комуникационни и технически науки.
     Тема на проекта: „Безграничната наука и глобалните експерименти – 3D моделиране, принтиране и визуализиране на съоръжение от ЦЕРН"
     Автори: Борислава Бучинска, 10а клас, Борислава Мицкова, 9б клас
     Научен ръководител: Константина Бучинска, учител по информатика и информационни технологии
     Къде се ражда науката? Къде се дават отговори на важни за човечеството въпроси? С какви съоръжения се реализират изследванията? В Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН). Той е създаден през 1954 г. – точно преди 70 години. Поставихме си за цел с 3D принтер да представим възможностите на съвременните средства за визуализация и триизмерния печат, да улесним запознаването на начинаещите ученици с проектирането и програмирането му, както и да направим модел на линейния ускорител LINAC, с който да се доближим до необятната наука в ЦЕРН. Основната идея е насочена към установяване на връзката между научните постановки, конструиране, програмиране, моделиране и използването на наученото в часовете по физика и астрономия, както и в клубовете по извънкласни дейности.
     На 23 ноември Велислав Стоянов 10а клас защити достойно проекта си пред жури, публика и съмишленици. Предстоят му още по-добри научни разработки.
     Тема на проекта: „Произход и развитие на българския Закон за задълженията и договорите: исторически и правни аспекти"
     Автор: Велислав Стоянов, 10а клас
     Научен ръководител: Елена Смилкова-Младенова, учител по история и цивилизации и гражданско образование
     Настоящият проект разглежда историческите корени и развитието на българския Закон за задълженията и договорите (ЗЗД), като акцентира върху влиянието на чужди правни системи и социалистическата идеология върху неговото създаване и приемане. Целта на изследването е да предостави обективен и критичен анализ на историческите факти и митове, свързани с произхода на ЗЗД, и да разкрие как тези фактори са оформили правната система на България. Чрез разкриване на митове за оригиналността на ЗЗД и разглеждане на идеологическите мотиви зад него изследването предлага нова перспектива за разбиране на българската правна история.
     Желаем на младите изследователи от ПМГ "Акад. С. Корольов" бъдещи още по-завладяващи проекти към УчИ-БАН в различни области на науката и още много награди!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Обучение по катедри


  • Информатика и ИТ

  • Техническо обединение

  • Чужди езици

  • Математика

  • Природни науки и екология

  • Обществени науки и ...

  • БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

Занимания по интереси

Mit Erfolg zum Zertifikat B1

Mit Erfolg zum Zertifikat B1

Ръководител: Мирослава Методиева

     Обучението в клуб по интереси „Мit Erfolg zum Zertifikat B1" цели успешното полагане на изпита в Goethe-Institut за Goethe-Zertifikat B1. Това е изпит по немски език, който удостоверява самостоятелното използване на немския ...

Read more...

Химията в задачи

Химията в задачи

Ръководител: Илонка Каракичева

     Участници в клуба „Химията в задачи" са ученици от 10 е клас, в клуба „Химият плюс" – ученици от 9е клас с ръководител Илонка Каракичева.
     Теоретичните знания по химия трябва да бъдат прилагани и упражнявани в ...

Read more...

"Математика 7"

Ръководител: Тодорка Мелниклийска

     Групата се състой от ученици от 7.клас на ПМГ" Акад. С. Корольов"- Благоевград.
     Основната цел на заниманията са поддържане и разширяване на интереса към математиката. Усъвършенстване на знанията и уменията ...

Read more...

Творческо писане

Творческо писане

Ръководител: Росилора Терзиева

     Учениците от Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов" имат разностранни интереси и с желание се изявяват в различни сфери на знанието. Много от тях с удоволствие четат и коментират както текстовете, свързани с ...

Read more...

Клуб “Роботика“

Клуб “Роботика“

Ръководител: Константина Бучинска

     В ПМГ се изучват софтуерни, хардуерни науки и програмиране. Учениците ни имат голям интерес към програмирането и новите технологии. Роботиката и искуствения интелект представляват интерес за съвременните младежи и именно ...

Read more...

Търсене в сайта:

Ученически отзиви badge

Мнение

 

Благодарение на Вас се научихме да ценим качествата си и се гордеем с тях, да вярваме в себе си и винаги да преследваме целите си, колкото и непостижими да са те. Много пъти сме чували израза, че човек трябва да помни откъде идва, за да знае накъде отива.

Мнение

 

Човек започва да се изгражда като такъв още от най-ранна детска възраст. Семейството и обществото имат много голямо значение за ценностните качества, които ще притежава човек. Възпитанието и моралът зависят и от обкръжаващата среда и от много други фактори.

Мнение

 

Обучението по природни науки е на най-доброто ниво от всички училища в областта и за това говорят резултатите от олимпиади и състезания на национални нива. Развива се интереса на учениците към природните науки и техните приложения, като необходима основа за бъдеща реализация.

За връзка с нас

 

Училищното настоятелство обявява кампания за набиране на средства за участие в състезания на ученици от ПМГ "Акад. Сергей Корольов"

IBAN: BG05IABG74581000914001
BIC: IABGBGSF, ASSET BANK, Благоевград