Съобщения
РАЗПИСАНИЕ НА ЧАСОВЕТЕ
ПОНЕДЕЛНИК - ЧЕТВЪРТЪК ПЕТЪК
1 ЧАС: 13:30 - 14:10 1 ЧАС: 13:00 - 13:40
2 ЧАС: 14:20 - 15:00 2 ЧАС: 13:50 - 14:30
3 ЧАС: 15:10 - 15:50 3 ЧАС: 14:40 - 15:20
4 ЧАС: 16:10 - 16:50 4 ЧАС: 15:40 - 16:20
5 ЧАС: 17:00 - 17:40 5 ЧАС: 16:30 - 17:10
6 ЧАС: 17:50 - 18:30 6 ЧАС: 17:20 - 18:00
7 ЧАС: 18:35 - 19:15 7 ЧАС: 18:05 - 18:45
Седмично разписание на часовете по класове за II-ри срок на учебната 2021/2022 г. - ТУК
Скъпи ученици, уважаеми родители,
Педагогическият съвет на Природо – математическа гимназия „Акад. С. Корольов" - Благоевград определи състезанията, които ще се проведат в рамките на учебната 2021-2022 година и ще дадат правото на учениците от IV клас да участват в държавния план-прием в V клас за учебната 2022-2023 година:
1. Областен кръг на Олимпада по математика за IV клас – 12.02.2022г., 09.00ч.
(Необходимо е участие в общински кръг на олимпиадата по математика, който ще се проведе през Декември 2021г. в училищата).
2. Математическо състезание „Европейско кенгуру" – 17.03.2022г., 12.00 ч.
3. Пролетни математически състезания IV клас – 26.03.2022г.
4. Математическо състезание за ученици от IV клас „Математика за всеки" - 14.05.2022г.
Методиката за извършване на класирането и тежестта на резултатите от състезанията и олимпиадата ще бъдат определени и публикувани в Регламента за прием в V клас.
Пожелаваме успех на всички четвъртокласници!
- A-
- A
- A+
Два одобрени и защитени проекти от ПМГ „Акад. Сергей Корольов"
Осмата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките се проведе изцяло онлайн през ноември 2021 година. Въпреки пандемичната обстановка и тази година се представиха рекорден брой ученически разработки.
„Ученическият институт на БАН е едно от най-подходящите места, където младите таланти могат да се срещнат с изявени учени." Това каза зам.-председателят на БАН чл.-кор. Евдокия Пашева по време на откриването на Осмата научна сесия на Ученическия институт на БАН.
Сред официалните гости бе зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова. Тя подчерта, че провеждането на сесията на УчИ-БАН, е едно изключително постижение, като се има предвид трудностите, пред които е изправено образованието днес, поради пандемията от Covid-19. В изказването си тя благодари на учените за вдъхновяващия пример, който те дават на учениците.
Акад. Петър Кендеров припомни за инициативата на Министерството на образованието и науката „Образование с наука", в рамките на която вече втора година ученици, учители и учени работят по различни проекти в иновативния формат „малки учебно-изследователски общности". 29 от представените в ученическата сесия 59 проекта са именно от тази програма, поясни той. И допълни, че това е доказателството за печелившата формула в образованието.
Два от одобрените и защитени проекти са от ПМГ „Акад. Сергей Корольов" Благоевград – един по биология и химия съвместно с ЮЗУ „Неофит Рилски" Благоевград и информатика и роботика съвместно с учени от БАН.
Сесията започна с представянията на проектите на учениците от модул „Изкуствознание и изобразително изкуство" и продължи със секцията по „Информатика, информационни технологии и технически науки".
В секция по „Информатика, информационни технологии и технически науки " с проект „Практическо приложение на роботиката в училище – LEGO РОБОТ "ROBOSCIENCЕ" отлично се представиха Сияна Крумова Костова, Криси Красимирова Стоянова и Емил Бориславов Трайков от 9А клас на ПМГ „Акад. С. Корольов", гр. Благоевград. Техен ръководител е Константина Бучинска – старши учител по информатика и ИТ.
В секция „Биология, биомедицина, биоразнообразие и химия" с проект на тема "Изследване чистотата на река Благоевградска Бистрица" се представиха учениците Елена Цушко - 10Д клас, Мила Зашева 10Е клас и Венета Саляхетдинова -12Е клас. Техни ръководители са Бойка Катранджиева и Александра Шекерлийска старши учители по химия и биология.
Основна част от работата по проекта е практическа дейност, базирана на експериментални проучвания на водата от средното и долното течение на река Благоевградска Бистрица. Взетите проби са подложени на химичен анализ за изследване на различни показатели: pH, наличие на желязо (Fe), карбонатна твърдост (КН), нитрити (NO2), нитрати (NO3) и кислород (O2). Използват се специални реактиви за доказването на изследваните показатели както качествено, така и количествено.
Работата по проекта включва както практикуми и експерименти на терен и в лаборатория, така и събиране и обработване на данни в библиотеки и в интернет.
Въз основа на резултатите се направи и основният извод:
1. Нашата река е чиста!!!
2. Хората с дейността си не са оказали отрицателно въздействие върху речната екосистема.
3. Река Благоевградска Бистрица е благоприятно място за размножаване и развитие на множество растителни и животински организми.
Всяка малка учебно-изследoвателска общност отлично представи проекта си и го защити.
Нашите ученици умело отговаряха на зададените им въпроси от учени, гости и други представители.
На нашите ученици им предстоят покоряване на все по-високи върхове в науката, както разработване и защитаване на нови проекти!
Обучение по катедри
-
Техническо обединение
В катедрата по физическо възпитание и спорт преподават специалистите с висше образование и магистърска степен по специалността Антон Ишев, Йордан Цветанов, Антон Гръчки, Александър Ангелов и Мартин Йорданов
-
Информатика и ИТ
В ПМГ „Акад. С. П. Корольов“ информатиката и ИТ са заложени като профилиращи предмети в учебния план на паралелките с природоматематически и технологичен профил.
-
Обществени науки и ...
Катедра Обществени науки към ПМГ е представена от професионалисти със съвременен подход към хуманитарната проблематика.
-
Чужди езици
В ПМГ „Акад. Сергей Корольов” - Благоевград се изучават интензивно като I-ви чужд език английски и немски език, като се предоставя възможност за избор за II-ри чужд език между немски, руски, френски и английски език.
Занимания по интереси
Търсене в сайта:
-
26Април
Трима ученици класирани за националния кръг на олимпиадата по информационни технологии
20Април -
12Април
Симпозиум с участието на 208 представители от 10 държави
11АприлДва одобрени и защитени проекти от ПМГ „Акад. Сергей Корольов"
10АприлПризови места на провелия се областен кръг на олимпиадата
-
30Март
Лабораторен урок на тема „Доказване на йони в разтвори"
-
27Март
ПМГ отново сред първите на квалификационните кръгове за Международната олимпиадата по немски език
Кой е на линия?
В момента има 41 гости и няма потребители и в сайта
Ученически отзиви badge
Мнение
Човек започва да се изгражда като такъв още от най-ранна детска възраст. Семейството и обществото имат много голямо значение за ценностните качества, които ще притежава човек. Възпитанието и моралът зависят и от обкръжаващата среда и от много други фактори.
Мнение
Обучението по природни науки е на най-доброто ниво от всички училища в областта и за това говорят резултатите от олимпиади и състезания на национални нива. Развива се интереса на учениците към природните науки и техните приложения, като необходима основа за бъдеща реализация.
Мнение
Благодарение на Вас се научихме да ценим качествата си и се гордеем с тях, да вярваме в себе си и винаги да преследваме целите си, колкото и непостижими да са те. Много пъти сме чували израза, че човек трябва да помни откъде идва, за да знае накъде отива.