• A-
  • A
  • A+

     Старши учител по информатика и ИТ - Константина Бучинска от ПМГ "Акад. С. Корольов" вече е посланик на ЦЕРН и е представител от Благоевград, преминал обучение по националната учителска програма в Европейския център за ядрени изследвания в Женева в периода от 14 до 22 септември 2024г. Тя е сред 30-те учители, взели участие в квалификационния курс в ЦЕРН по Националната програма „Мотивирани учители и квалификация", предназначена за преподаватели в областите „Техника" и „Информатика". Участниците в програмата са подбрани след конкурс, организиран от Министерството на образованието и науката. Селекцията е направена на основа на професионалната квалификация на кандидатите, тяхното участие в училищни, общински, национални и международни проекти.
     ЦЕРН обединява усилията на 25 държави за изследвания с мирни цели в областта на физиката на елементарните частици. Обучението включва лекции, изнесени от водещи български учени, работещи в ЦЕРН, както и посещения на някои от най-важните лаборатории и съоръжения.
     Сред тях са детекторите ATLAS и CMS, разположени на 100 метра под земята, фабриката за антиматерия (Antimatter Factory), CMS детекторът е един от четирите основни детектора за регистриране на елементарни частици в Големия адронен колайдер (LHC).
     Включено е посещение на Data Center – сърцето на научната и компютърна инфраструктура на ЦЕРН, където се запазват огромни количества данни, събирани от проведените експерименти. Има зала, която представя историята на компютърните технологии с редки експонати и информационни табла. В новия образователен център „Science Gateway" се експериментира и пресъздава камерата на Уилсън. В лабораторията S'Cool Lab българските учители, участват в експерименти, при които наблюдават следите, оставени от алфа- и бета-частици и различни техники за откриване на елементарни частици.
     В обучението в ЦЕРН се представят и най-новите технологии и научни постижения в областта на медицината, както и най-съвременни методи за ранна диагностика и лечение на коварния рак.
     Тазгодишното обучение е неповторимо изживяване, приключение и вълшебство в света на съвременната наука. Всичко това не би било възможно без помощта на всички български учени, работещи в ЦЕРН, които разходиха учителите из дебрите на реалната физика, роботика и IT технологии. Лектори бяха известни учени в сферата на физиката и IT технологиите като проф. д-р Роман Захариев (БАН), инж. Зорница Захариева, д-р Иван Глушков, д-р Георги Анчев (БАН), проф. Леандър Литов (СУ „Св. Климент Охридски"), д-р Антон Димитров, инж. Жечка Тотева, инж. Мирослав Атанасов и др. Темите бяха много: Физиката на елементарните частици; Детекторите на елементарни частици – CMS, ATLAS, ALISЕ и LHCb; Комплексът ускорители на ЦЕРН и тяхното управление; Хигс бозонът и експериментални наблюдения; Медицинска физика; Тъмна материя - изследвания извън границите на Стандартния Модел; Фабрика за антиматерия и център за данни; Електроника за експериментите в ЦЕРН и още теми включващи детайлно запознаване с най-големият комплекс от ускорители в света.
     На 16 септември в ЦЕРН започна и честването на 70 годишнината от началото на ЦЕРН през 1954г. Рожденият ден бе грандиозно отпразнуван с многохилядно парти и българските учители бяха специални гости.
Редом със съвременните учени и изследвания, в ЦЕРН се пази историята и кабинета на Тим Бърнърс-Лий (основоположник и създател на WWW) и първия уеб сървър, създаден от него. Улиците в ЦЕРН носят имената на великите учени допринесли за възхода на науката.
     Седмицата мина като миг, изпълнен с много знания, емоции, нови приятелства и желание за бъдещи общи проекти и преживявания с учителите от групата, техните ученици и българските учени в ЦЕРН.
     Това обучение на учители е надежда и вдъхновение за настоящите ученици да станат бъдещи учени, изследващи необятната фундаментална наука в ЦЕРН.

2

3

4

10

16

21

Обучение по катедри


Занимания по интереси

Клуб „Литературна мисъл“

Клуб „Литературна мисъл“

Ръководител: Камелия Александрова

     Основната дейност на клуба е да формира у учениците знания и умения по български език и литература.
     Участниците ще се запознаят по-подробно със спецификата на различни видове текстове; задълбоченото ...

Read more...

Обучение по плуване

Обучение по плуване

Ръководител: Екатерина Георгиева

     В групата „Обучение по плуване" се създават възможности и условия за приобщаване на децата за организиране практикуване на плуването с цел подобряване на тяхното здраве и физическа дееспособност, осмисляне на свободното им ...

Read more...

В света на биологията

В света на биологията

Ръководител: Бойка Катранджиева

     Светът на биологията е необятен, интересен и все още непознат за учениците. Интересът започва от новите знания в училище, в клуба и от беседите с учителя. Макар и с малки крачки учениците от клуб „В света на биологията" ...

Read more...

Химията в задачи

Химията в задачи

Ръководител: Илонка Каракичева

     Участници в клуба „Химията в задачи" са ученици от 10 е клас, в клуба „Химият плюс" – ученици от 9е клас с ръководител Илонка Каракичева.
     Теоретичните знания по химия трябва да бъдат прилагани и упражнявани в ...

Read more...

Клуб „Дебати“

Клуб „Дебати“

Ръководител: Павлин Славов

     Идеята за клуб по дебатиране е стара. Тя започва да се осъществява в 2021-2022 учебна година. В самото начало желаещите са над 20 души, като числото е плаващо. В края на краищата, постоянните членове на клуба са 12. Поставени са ...

Read more...

Търсене в сайта:

Ученически отзиви badge

Мнение

 

Благодарение на Вас се научихме да ценим качествата си и се гордеем с тях, да вярваме в себе си и винаги да преследваме целите си, колкото и непостижими да са те. Много пъти сме чували израза, че човек трябва да помни откъде идва, за да знае накъде отива.

Мнение

 

Човек започва да се изгражда като такъв още от най-ранна детска възраст. Семейството и обществото имат много голямо значение за ценностните качества, които ще притежава човек. Възпитанието и моралът зависят и от обкръжаващата среда и от много други фактори.

Мнение

 

Обучението по природни науки е на най-доброто ниво от всички училища в областта и за това говорят резултатите от олимпиади и състезания на национални нива. Развива се интереса на учениците към природните науки и техните приложения, като необходима основа за бъдеща реализация.

За връзка с нас

 

Училищното настоятелство обявява кампания за набиране на средства за участие в състезания на ученици от ПМГ "Акад. Сергей Корольов"

IBAN: BG05IABG74581000914001
BIC: IABGBGSF, ASSET BANK, Благоевград