- A-
- A
- A+
Два одобрени и защитени проекти от ПМГ „Акад. С. Корольов" и един от тях с Първа награда за проект, социално-ориентиран с обществена ангажираност в Десетата научна сесия на УчИ-БАН
Ученическата научна сесия проведе своето десето издание в дните 2 и 3 декември в емблематичната за Академията сграда на ул. 15 ноември № 1. В научния форум организиран от Ученическия институт на Българската академия на науките взеха активно участие в различни роли над 200 души. Сред тях: автори на проекти, научни ръководители и консултанти, рецензенти и членове на жури.
Конкурсът привлече 116 ученици от 17 града в страната, а техните 72 разработки бяха оценени и класирани от жури в няколко тематични области:
Информационни, комуникационни и технически науки (общо 24 проекта);
Математика (10 проекта);
Биология, биомедицина, биохимия (15 проекта);
Химия, физика, физикохимия (8 проекта);
Хуманитарни, обществени науки и изкуство (15 проекта).
Ученическия институт на БАН всяка следваща година привлича все по-голям брой участници.
Два от одобрените и защитени проекти на този научен форум са от ПМГ „Акад. С. Корольов" Благоевград – един по биология и химия съвместно с ЮЗУ „Неофит Рилски" Благоевград и информатика и роботика съвместно с БАН. Тази година двете Малки Ученически Изследователски Общности са с представители от 11а и 9а на нашата гимназия.
В рамките на една година единадесетокласничките - Мария Атанасова и Сияна Костова работят по своя проект, съвместно с техните научни ръководители.
Тютюнопушенето като феномен на съвременната култура и важен фактор за здравето на подрастващите е в основата на настоящото изследване. Задълбочено и пространно е проследено появяването на това явление.
На този фон се вписват и резултатите от проучването сред връстниците на авторите. Резултатите са тревожни, потвърждаващи инерцията, присъща на някои младежи. Откритите уроци и измервания, проведени съвместно с РЗИ Благоевград, са навременен и нагледен опит за промяна на ориентирите и плаващите маркери на подрастващите относно ролята на някои ефектни, но вредни привички, които се превръщат в опасни за здравето зависимости.
На 2 декември Мария Атанасова блестящо представи и защити съвременния и обществено полезен проект. Трудът им постигна успех, признание и бе отличен от журито на УчИ – БАН с Първа награда.
Автори: Мария Атанасова, Сияна Костова, XIа клас, Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов", гр. Благоевград
Проект: „Разпространение и превенция на тютюнопушенето сред подрастващите"
Научни ръководители: Александра Шекерлийска, старши учител по химия, Бойка Катранджиева-Кирилова, старши учител по биология, Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов", гр. Благоевград
Малка изследователска общност преди година се сформира и от трима ученици от 9а клас – Борислава Бучинска, Велислав Стоянов и Георги Божинов и заедно с техния ръководител търсиха информация, програмираха и правиха „робот-заселник".
Има ли живот на други светове? Или в цялата необятност на Космоса може наистина да сме напълно сами? Проектът на деветокласниците има за цел да покаже възможностите за програмиране на роботи и приложението им в космонавтиката за изследване на непознати светове. С LEGO робот се представят възможностите на програмируемите роботи. Да се улесни запознаването на начинаещите ученици с програмирането и да се направи прототип на робот „космически заселник", който да открива нови обитаеми и добронамерени планети.
Деветокласниците защитиха достойно проекта си пред жури, публика и съмишленици. Предстоят им още по-добри научни разработки.
Автори: Борислава Бучинска, Велислав Стоянов и Георги Божинов, IXа клас
Проект: „Има ли живот на други планети? Приложение на роботиката за изследване на други планети – LEGO робот SpaceSettler".
Научен ръководител: Константина Бучинска, старши учител по информатика и информационни технологии, Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов", Благоевград
Желаем на младите изследователи от ПМГ"Акад. С. Корольов" бъдещи още по-интересни проекти към УчИ-БАН в различни области на науката и още много Първи награди!
Обучение по катедри
-
Обществени науки и ...
Катедра Обществени науки към ПМГ е представена от професионалисти със съвременен подход към хуманитарната проблематика.
-
Природни науки и екология
І. Обща информация
Методическо обединение „Природни науки и екология"
Обучението по природни науки – физика, химия и биология като профилиращи предмети в ПМГ датира от далечната 1984 година (физика), по-късно през 1990 година (биология и химия). Днес като профилиращи предмети се изучават биология и химия.
-
Чужди езици
В ПМГ „Акад. Сергей Корольов” - Благоевград се изучават интензивно като I-ви чужд език английски и немски език, като се предоставя възможност за избор за II-ри чужд език между немски, руски, френски и английски език.
-
Информатика и ИТ
Учителите по информатика и ИТ в ПМГ провеждат съвременен учебен процес, базиран на използването на най-новите информационни и комуникационни технологии, създават и използват електронни ресурси в различни образователни портали, платформи, класни стаи, персонализирани социални мрежи и др.
-
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
Методическо обединение Български език и литература
Български език и литература е основен учебен предемет, задължително матуритетен, което налага на учителите от методическото обединение да поддържат високо ниво на професионализъм и отлично усвояване на материала от учениците, включен в учебната програма по предмета.
-
Математика
Математиката е основен профилиращ предмет в ПМГ. За изграждане на математическо и алгоритмично мислене у учащите се, което им дава възможност за по-добра реализация, работи екип от преподаватели по математика с висока професионална квалификация.
-
Техническо обединение
В катедрата по физическо възпитание и спорт преподават специалистите с висше образование и магистърска степен по специалността Антон Ишев, Йордан Цветанов, Антон Гръчки, Александър Ангелов и Мартин Йорданов
Занимания по интереси
Smart and beautiful
Ръководител Таня Беличка
Клубът по интереси Smart and Beautiful цели да задълбочи нивото на езикова грамотност и компетентност, която е необходим фактор за успешно реализиране на учениците на различни видове изпити.
На учениците от клуба ...
Клуб "Математика 12"
Ръководител: Антоанета Тодорова
Клубът включва ученици от 12клас.
Цел на заниманията в клуба е да надградят придобитите до момента знания, решаване на задачи с цел подготовка за участие в математически състезания и подготовка за ...
Mit Erfolg zum TestDaf
Ръководител: Мирослава Методиева
Обучението в клуб „Мit Erfolg zum TestDaf" в ПМГ цели подготовка на ученици, които изучават немски език като първи чужд език и са достатъчно мотивирани за допълнителни занимания по езика. В рамките на 60 учебни часа, ...
Клуб „Дебати“
Ръководител: Павлин Славов
Идеята за клуб по дебатиране е стара. Тя започва да се осъществява в 2021-2022 учебна година. В самото начало желаещите са над 20 души, като числото е плаващо. В края на краищата, постоянните членове на клуба са 12. Поставени са ...
Химията в задачи
Ръководител: Илонка Каракичева
Участници в клуба „Химията в задачи" са ученици от 10 е клас, в клуба „Химият плюс" – ученици от 9е клас с ръководител Илонка Каракичева.
Теоретичните знания по химия трябва да бъдат прилагани и упражнявани в ...
Търсене в сайта:
Кой е на линия?
В момента има 26 гости и няма потребители и в сайта
Ученически отзиви badge
Мнение
Човек започва да се изгражда като такъв още от най-ранна детска възраст. Семейството и обществото имат много голямо значение за ценностните качества, които ще притежава човек. Възпитанието и моралът зависят и от обкръжаващата среда и от много други фактори.
Мнение
Обучението по природни науки е на най-доброто ниво от всички училища в областта и за това говорят резултатите от олимпиади и състезания на национални нива. Развива се интереса на учениците към природните науки и техните приложения, като необходима основа за бъдеща реализация.
Мнение
Благодарение на Вас се научихме да ценим качествата си и се гордеем с тях, да вярваме в себе си и винаги да преследваме целите си, колкото и непостижими да са те. Много пъти сме чували израза, че човек трябва да помни откъде идва, за да знае накъде отива.